navazesh
08 بهمن 1401 - 18:13

عدم حمایت بلژیک از ممنوعیت اتحادیه اروپا برای خرید الماس روسیه

نخست وزیر بلژیک طی اظهاراتی اعلام کرد که این کشور هرگز از ممنوعیت اتحادیه اروپا برای واردات الماس روسیه حمایت نخواهد کرد و افزود که اقداماتی از این دست تنها در صورتی موثر خواهند بود که در سطح جهانی اجرا شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک طی اظهاراتی در روز جمعه اعلام کرد که این کشور هرگز از ممنوعیت اتحادیه اروپا برای واردات الماس روسیه حمایت نخواهد کرد و افزود که اقداماتی از این دست تنها در صورتی موثر خواهند بود که در سطح جهانی اجرا شوند.

اتحادیه اروپا در حال کار بر روی دهمین دور تحریم های روسیه به دلیل عملیات نظامی مسکو در اوکراین است.

لهستان و کشورهای بالتیک برای ممنوعیت الماس روسیه در بازار این بلوک و همچنین اقدامات دیگری مانند قطع دسترسی بانک‌های بیشتر روسیه به سیستم پرداخت سوئیفت و محدودیت‌های همکاری در انرژی هسته‌ای فشار وارد می‌کنند.

دی کرو در پاسخ به سوالی درباره تحریم پیشنهادی به خبرنگاران گفت: ما از ممنوعیت عرضه الماس حمایت نمی‌کنیم.

وی در ادامه تأکید کرد که حجم عرضه الماس روسیه به بلژیک از زمان اعمال تحریم های مرتبط با اوکراین 80 درصد کاهش یافته است، اما با این وجود، صادرات سنگ های قیمتی روسیه به طور کلی کاهش نیافته است.

نخست وزیر بلژیک در ادامه گفت: اقداماتی [از این نوع] فقط در سطح جهانی باید اتخاذ شود. ایجاد سیستمی برای ردیابی منشاء الماس برای موثر واقع شدن تحریم ها ضروری است. در غیر این صورت، الماس همچنان راه خود را به بازار پیدا خواهد کرد.

در ماه اکتبر، کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوعیت واردات از غول معدنی روسیه یعنی شرکت آلروسا را به عنوان بخشی از بسته هشتم تحریم ها مورد بررسی قرار دادند.

با این حال، این شرکت تولید کننده الماس از لیست نهایی که شامل 29 شخص حقیقی و 7 شخص حقوقی می‌شد، بیرون ماند.

طبق آمار رسمی بلژیک، این کشور همچنان در سه ماهه دوم سال 2022 به ارزش 676 میلیون یورو (734 میلیون دلار) الماس از روسیه وارد کرده است که پس از آن در سه ماه منتهی به پایان سپتامبر کاهش یافته و به 154 میلیون یورو (167 میلیون دلار) رسیده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1003209