navazesh
08 بهمن 1401 - 15:31

واکنش محیط‌زیست لرستان به تلف شدن یک راس گوزن زرد

خرم‌آباد- اداره کل حفاظت از محیط‌زیست لرستان در رابطه با تلف شدن یک راس گوزن زرد ایرانی در مجتمع کشت و صنعت لرستان واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار مهر، اداره کل حفاظت از محیط زیست لرستان در واکنش به تلف شدن یک راس گوز زرد ایرانی در مرکز پرورش احیای گوزن زرد ایرانی در مجتمع کشت و صنعت لرستان اطلاعیه ای را صادر کرد

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

در راستای تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی، سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری به سران قوا در خصوص حفاظت محیط زیست، برنامه های ششم و هفتم توسعه، حفاظت از گونه های در معرض خطر انقراض و تقویت زیر ساخت های کشور در حوزه گردشگری طبیعی و محیط زیست و با هدف نجات گونه گوزن زرد ایرانی از خطر انقراض و احیای آن در استان لرستان با مطالعه، مشاوره و به استناد پیشینه زیستگاهی (زاگرس) و تایید دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان اقدام به تکثیر و پرورش گونه مورد نظر توسط شرکت کشت و صنعت و گردشگری فجر صفا لرستان گردید.

در مرحله اول این فعالیت در آذر ماه امسال، چهار راس گوزن زرد از دشت ناز ساری به سایت مورد نظر انتقال یافته که یک راس از این چهار راس در همان ابتدای ورود به سایت به دلایلی احتمالی از جمله بعد مسافت و جابجایی از وضعیت نرمالی برخوردار نبود که این گوزن سریعاً تحت نظر و مراقبت تیم دامپزشکی قرار گرفت و اقدامات لازم برای بهبود آن انجام شد که متاسفانه نتیجه ای حاصل نشد و این گونه تلف گردید.

با توجه به اهمیت حفظ این گونه در خطر انقراض، قسمتهایی از لاشه این حیوان جهت کالبد شکافی و مشخص شدن دلایل اتلاف گونه به آزمایشگاه ارسال گردید که با توجه به نتیجه کالبد شکافی دلیل مرگ این گونه سن بالا و التهاب روده اعلام شده است.

دلیل تاخیر در اعلام اتلاف این گونه نیز مشخص شدن نتیجه کالبد شکافی گونه مذکور بوده است.

امر مهمی که در این میان باید به آن اشاره داشت این است که مرگ این گونه در اثر عدم سازگاری با شرایط زیستگاهی و اکولوژیکی نبوده است.

لازم به ذکر است با عنایت به توافق صورت گرفته با معاونت محیط طبیعی سازمان باید ۱۲ راس گوزن زرد تحویل سایت پرورش و تکثیر کشت و صنعت فجر صفا لرستان شده که این امر در سه مرحله انجام خواهد شد که تاکنون در دو مرحله تعداد هشت راس آنها به استان لرستان منتقل شده و تعداد مابقی با عنایت به تلف شدن یک راس از گونه های قبلی برای حفظ حقوق استان به تعداد پنج راس (تکمیل ۱۲ راس توافق شده) در فاز سوم به این مجتمع کشت و صنعت فجر صفا لرستان تحویل خواهد شد که امیدواریم با حمایت همه دوست داران محیط زیست تلاش و تعهد بخش خصوصی و نظارتهای لازم دستگاههای متولی، در استان لرستان که زیستگاه دیرین آن بوده احیاء شود.

در پایان جهت رفع دغدغه دوستداران محیط زیست ذکر این نکته ضروری است در شرایط فعلی با توجه به بازدید تیم دامپزشکی سازمان حفاظت محیط زیست کشور از سایت پرورش و تکثیر گوزن زرد واقع در مجتمع کشت و صنعت فجر صفا لرستان تمام گونه ها در سلامت کامل هستند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

بنا بر این گزارش، یک راس گوزن زرد ایرانی اخیراً در مرکز احیا و پرورش گوزن زرد ایرانی در محل مجتمع کشت و صنعت لرستان تلف شده و این در حالیست که پیش از این کارشناسان حوزه محیط زیست در گزارش های خبرگزاری مهر، به پروژه احیای «گوزن زرد» در لرستان چراغ‌قرمز داده بودند و معتقد بودند که این طرح پشتوانه زیست‌محیطی ندارد، اما مدیر کل حفاظت از محیط زیست لرستان در این رابطه مدعی بود که قول می دهم این پروژه موفق باشد و حاضر به مناظره با کارشناسان در این رابطه هستم!

گزارش های خبرگزاری مهر در این رابطه را بخوانید: چراغ قرمز برای پروژه «گوزن زرد» / پروژه احیاء شکست می‌خورد؟، ساکنان «دشت ناز» مهمان غربت شدند / تا ثریا می‌رود این دیوار کج؟

منبع: مهر
شناسه خبر: 1002802